RO >> Eurofins Food Testing >> CARIERE

CARIERE IN EUROFINS FOOD TESTING ROMANIA

Valorile Eurofins Food Testing sunt integritatea, responsabilitatea, preocuparea constantă pentru calitate, muncă în echipă, excelență în servicii (într-o abordare centrată pe client).  În Eurofins Food Testing, angajații au devenit parte integrantă a unei culturi a recunoașterii și respectului, către care atragem, reținem și dezvoltăm talentul din industrie, consolidând un mediu organizațional, centrat pe dezvoltare profesională și personală. Fiecare membru al echipei încearcă atingă cele mai înalte standarde profesionale, aliniindu-se setului de valori și principii fundamentale ale Eurofins Food Testing, care la rândul lor, ne permit generăm valoare pentru client și pentru consumatorul final, din interiorul unui mediu organizațional centrat pe evoluție, transparență și comunicare.

Colegii noștri sunt resursa Eurofins Food Testing cea mai competitivă, într-o industrie atât de complexă și de dinamică, iar succesul nostru derivă din modul cum știm capitalizam această resursă formidabilă. Indiferent pe ce post intri în companie, oportunitățile de dezvoltare și promovare sunt deschiseÎn Eurofins Food Testing vei interacționa cu experți ai industriei, vei acumula cunoștinte on-the-job și iți vei folosi expertiza dobândită cu scopul realizării unor obiective ambițioase. Vei fi ajutat iți descoperi punctele tari și vom alege împreună cea mai bună modalitate de a-ți valorifica potențialul. Dacă vă alăturați Eurofins Food Testing, veți face parte dintr-o organizație cu înalte performanțe, cu manageri dedicați dezvoltării echipei lor, alături de care veți lucra cu / veți îndeplini cele mai înalte standarde, fără a uita bucurați de reușitele voastre.

Posturi disponibile

Profil candidat

Responsabilități post

ANALIST CHIMIST

  • Absolvent studii superioare de specialitate în domenii relevante pentru post: Chimie, Biochimie, Inginerie chimică, Chimie Alimentară, Biotehnologii, Industria Produselor Alimentare, Fizică;
  • Experiență anterioară de lucru într-un laborator de analize chimice de minimum 3 ani, dintre care o expunere pe food de măcar 12 luni constituie un avantaj major;
  • Un nivel de familiaritate cu următoarele tehnici:
  • gravimetrie, volumetrie, spectrometrie de absorbție moleculară, electrochimie, calcule, reacții de identificare;
  • cromatografie, metode imunoenzimatice, spectrometrie de masă cu plasmă cuplată inductiv.
  • MS Office, expunere anterioară la soft-uri de laborator (tip eLims);
  • Limba engleză - nivel mediu.
  • efectuează cântăriri la balanţa analitică;
  • răspunde de prepararea soluţiilor etalon;
  • răspunde de pregătirea probelor atunci când este solicitat;
  • completează înregistrările pentru activitățile desfășurate;
  • efectuează analizele conform procedurilor specifice de lucru;
  • dezvoltă noi metode de analiză folosind tehnicile de laborator;
  • elaborează / modifică procedurile și instrucțiunile de lucru , evalueaza parametrii de performanță ai metodei;
  • asigură participarea în condiții optime la comparări interlaboratoare.

TEHNICIAN LABORATOR

  • Absolvent studii medii / post-liceale de specialitate în domenii relevante pentru post; studiile universitare în Chimie, Biologie, Biochimie, Inginerie chimică, Chimie Alimentară, Ingineria Produselor Alimentare reprezintă un avantaj, dar nu sunt obligatorii;
  • Experiență anterioară de lucru într-un laborator de analize constituie un avantaj major;
  • Ușurință în utilizarea MS Office și Outlook;
  • Cunoștinte minimale de limba engleză.
  • efectuează operațiile repartizate de către responsabilul de analiză (pregătește soluții/medii/reactivi, eșantioane de lucru, sticlăria, materiale, etc);
  • preia eșantioanele de lucru, răspunde de activitățile legate de depozitare, predare și eliminare probe;
  • pregătește probele conform procedurilor de lucru;
  • înregistrează condițiile de mediu (din încăperea de lucru și pe cele din frigidere, congelatoare, termostate);
  • răspunde de efectuarea etapelor de execuție ale analizelor pentru care a fost desemnat;
  • înregistrează rezultatele obținute în soft-ul de laborator.